KLIKLOGO6m.GIF (440 bytes)    EVIDENTIRANJA DDV V KNJIGOVODSTVU


Predlagamo, da se zaradi kompleksnosti DDV in pa tudi mnenja Davčne uprave ter strokovnjakov iz Zveze računovodij, finančnikov in revizorjev Slovenije, vsaj v prehodnem obdobju, v skladu s 107. členom Pravilnika opredelimo, da zagotavljamo podatke potrebne za obračun DDV v ločenih evidencah s pomočjo računalnika.

Obračun davka na dodano vrednost razdelimo na tri dele:

Knjiga izdanih računov (I-RAČ)

Knjiga prejetih računov (P-RAČ)

Obračun DDV

Knjiga izdanih računov in fakturiranje je opredeljeno v organizacijskem predpisu št.

V knjigovodstvu moramo odpreti nove konte, da bomo lahko preverjali podatke iz davčnih evidenc.

Zelo pomembna je opredelitev odgovornosti za posamezna področja ter izobraževanje odgovornih delavcev.

Knjiga prejetih faktur je povezana z likvidiranjem faktur. V organizacijskem predpisu oziroma kakšnem drugem internem aktu moramo opredeliti delo in odgovornosti posameznih delavcev.

Zaradi sprememb zakonodaje, ki jo napovedujejo ali pa zaradi nedodelanih organizacijskih rešitev moramo vnaprej zagotoviti ažurno dopolnjevanje organizacijskih predpisov in računalniških programov


Evidence, knjigovodstvo davčnega zavezanca je opredeljeno v 56. členu Zakona o DDV

56. člen

(1) Davčni zavezanec je dolžan v svojem knjigovodstvu zagotoviti vse podatke, potrebne za pravilno in pravočasno obračunavanje in plačevanje DDV, še posebej pa:

1. o skupni vrednosti opravljenega prometa blaga oziroma storitev; vrednosti prometa blaga oziroma storitev po različnih stopnjah DDV; vrednosti opravljenega prometa blaga oziroma storitev, za katerega je predpisana oprostitev DDV;

2. o obračunanem DDV po izdanih računih za opravljen promet blaga oziroma storitev;

3. o skupni vrednosti prejetega blaga oziroma storitev; vrednosti prejetega blaga oziroma storitev z zaračunanim DDV po predpisanih stopnjah; vrednosti prejetega blaga oziroma storitev brez DDV;

4. o obračunanem DDV na računih za prejeto blago in storitve (vstopni DDV);

5. o obveznosti za plačilo in o plačilu DDV;

6. o terjatvah za vračilo vstopnega DDV ter o njegovem plačilu oziroma prenosu v naslednje davčno obdobje.

(2) Podatke iz 1. do 5. točke prejšnjega odstavka je davčni zavezanec dolžan zagotoviti za obdobje, ki je predpisano za plačilo DDV.

(3) Davčni zavezanec, ki vodi zaloge blaga po prodajnih cenah z vračunanim davkom, je dolžan poleg podatkov iz prvega odstavka tega člena, zagotoviti tudi podatke o vračunanem DDV.

(4) Zaradi zagotovitve podatkov o izdanih in prejetih računih, je davčni zavezanec dolžan voditi knjigo izdanih računov in knjigo prejetih računov.

(5) Davčni zavezanec, ki uvaža blago, je dolžan voditi posebno evidenco o vstopnem DDV, plačanem pri uvozu blaga.

(6) Vsebino knjige prejetih in knjige izdanih računov iz četrtega odstavka tega člena predpiše minister, pristojen za finance.
 
 
 
 

ter v naslednjih členih Pravilnika o izvajanju zakona o davku na dodano vrednost

             XV. KNJIGOVODSTVO DAVČNEGA ZAVEZANCA IN  HRAMBA DOKUMENTACIJE

                           106. člen  (splošno)

(1) Davčni zavezanec je dolžan v svojem knjigovodstvu zagotoviti vse podatke potrebne za pravilno in pravočasno obračunavanje in plačevanje DDV.

(2) Podlaga za knjigovodsko evidentiranje davčno pomembnih dogodkov, sprememb in dejstev so ustrezni dokumenti, kot so: izdani in prejeti računi, dokumenti o uvozu in izvozu, dokumenti o plačilih in izplačilih kot tudi vsi drugi dokumenti, ki so pomembni za obračun in plačilo DDV ter odbitek vstopnega DDV.

(3) Knjigovodstvo davčnega zavezanca in knjige izdanih in prejetih računov se morajo voditi v skladu s predpisi o računovodstvu ter drugimi predpisi, ki urejajo vodenje knjig davčnega zavezanca.
 

                           107. člen (zagotavljanje podatkov)

(1) Davčni zavezanec mora zaradi zagotovitve predpisanih podatkov voditi knjigo izdanih računov (obrazec I-RAČ) ter knjigo prejetih računov (obrazec P-RAČ).

(2) Če davčni zavezanec v okviru knjige prejetih in knjige izdanih računov ne more zagotoviti vseh potrebnih podatkov za izpolnjevanje obračuna DDV, lahko spremlja podatke tudi v ločenih knjigah.

(3) Oblika in vsebina obrazca I-RAČ in obrazca P-RAČ sta sestavni del tega pravilnika.

(4) Če davčni zavezanec v svojem knjigovodstvu zagotavlja vse podatke, ki so potrebni za ugotavljanje davčne osnove oziroma DDV, kakor tudi vstopnega DDV, ni dolžan posebej voditi knjig, ki so predpisane s tem pravilnikom in o tem obvesti pristojni davčni organ.

(5) Knjige se lahko prilagajajo avtomatski obdelavi podatkov, vendar se morajo zagotoviti najmanj predpisani podatki, pri čemer mora davčni zavezanec omogočiti izpis vseh podatkov, ki so sicer predpisani s knjigo izdanih računov in knjigo prejetih računov.
 
 

                           108. člen (knjiga izdanih računov)

(1) V knjigo izdanih računov (I-RAČ) se vpisujejo podatki, kot sledi: - velja od 01/07/2001 (Ur.l 22/2001)

1. v stolpec 1 (zap. št.) se vpiše zaporedna številka knjižbe;

2. v stolpec 2 (datum knjiženja) se vpiše datum knjiženja;

3. v stolpec 3 (številka) se vpiše številka knjigovodske listine;

4. v stolpec 4 (datum) se vpiše datum knjigovodske listine;

5. v stolpec 5 (firma/ime ter sedež kupca) se vpišejo podatki o kupcu, ime in sedež oziroma stalno prebivališče;

6. v stolpec 6 (davčna številka) se vpiše davčna številka kupca oziroma prejemnika blaga; ne vpisuje se davčne številke tujih kupcev in končnih potrošnikov;

7. v stolpec 7 (vrednost z DDV) se vpiše vrednost računa z vračunanim DDV, ta znesek se nato razčlenjuje v stolpcih od 9 do 18 (vpisuje se tudi vrednost oproščenega prometa);

8. v stolpec 8 (oproščen promet brez pravice do odbitka vstopnega DDV) se vpiše vrednost oproščenega prometa za katerega ni pravice do odbitka vstopnega DDV (npr. po 26. in 27. členu ZDDV);

9. v stolpec 9 (izvoz blaga) se vpiše vrednost oproščenega prometa iz naslova izvoza blaga v skladu z določbami carinskega zakona;

10. v stolpec 10 (drug promet s pravico do odbitka vstopnega DDV) se vpisuje celotna vrednost prometa s pravico do odbitka vstopnega DDV, razen izvoza blaga (št. 9), in sicer: storitve v zvezi z uvozom blaga, če je vrednost teh storitev vključena v davčno osnovo v skladu z 2. točko drugega odstavka 22. člena ZDDV, promet blaga in storitev, ki je oproščen plačila DDV po 31. in 32. členu ZDDV, promet storitev po 1. in 4.a do 4.d točki 27. člena ZDDV, če se opravljajo za naročnika storitve, ki ima sedež oziroma stalno poslovno enoto izven Slovenije ali, če so te storitve neposredno povezane z blagom, ki je namenjeno izvozu in
vrednost drugega prometa, ki daje pravico do odbitka vstopnega DDV kot npr.: promet storitev iz 4. odstavka 17. člena ZDDV.

11. v stolpec 11 se vpiše znesek davčne osnove, od katere je davčnim zavezancem obračunan DDV po stopnji 8%;

12. v stolpec 12 se vpiše znesek DDV, ki je davčnim zavezancem obračunan po stopnji 8%;

13. v stolpec 13 se vpiše znesek davčne osnove, od katere je davčnim zavezancem obračunan DDV po stopnji 19%;

14. v stolpec 14 se vpiše znesek DDV, ki je davčnim zavezancem obračunan po stopnji 19%;

15. v stolpec 15 se vpiše znesek davčne osnove, od katere je končnim potrošnikom obračunan DDV po stopnji 8%;

16. v stolpec 16 se vpiše znesek DDV, ki je končnim potrošnikom obračunan po stopnji 8%;

17. v stolpec 17 se vpiše znesek davčne osnove, od katere je končnim potrošnikom obračunan DDV po stopnji 19%;

18. v stolpec 18 se vpiše znesek DDV, ki je končnim potrošnikom obračunan po stopnji 19%.
 

(2) V knjigo izdanih računov se vpisuje tudi podatki o dnevnem iztržku, za katerega so izstavljeni računi po 35. členu ZDDV in je registriran z registrsko blagajno ter o dnevnem iztržku pri prodaji kmetijskih pridelkov na tržnicah, in sicer takole:

1. V stolpca 3 in 4 se vpišejo podatki o knjigovodski listini, v kateri je obračun dnevnega iztržka, in sicer v stolpec 3 številka, v stolpec 4 datum;

2. V stolpec 5 se vpiše "iztržek po blagajni ali prodaja na tržnici";

3. V stolpec 7 se vpiše znesek skupnega dnevnega prometa z vračunanim DDV;

4. V stolpec 15 se vpiše osnova za obračun DDV po stopnji 8%, ki se, če ni na razpolago dejanskih podatkov, izračuna tako, da se od skupnega prometa z vračunanim DDV po stopnji 8% odšteje vračunani DDV, ki se izračuna z uporabo preračunane davčne stopnje iz 37. člena tega pravilnika;

5. V stolpec 16 se vpiše obračunani DDV po stopnji 8%, ki se, če ni na razpolago dejanskih podatkov, izračuna tako, da se na skupni promet z vračunanim DDV po stopnji 8% uporabi preračunana davčna stopnja iz 37. člena tega pravilnika;

6. V stolpec 17 se vpiše osnova za obračun DDV po stopnji 19%, ki se, če ni na razpolago dejanskih podatkov, izračuna tako, da se od skupnega prometa z vračunanim DDV po stopnji 19% odšteje vračunani DDV, ki se izračuna z uporabo preračunane davčne stopnje iz 37. člena tega pravilnika;

7. V stolpec 18 se vpiše obračunani DDV po stopnji 19%, ki se, če ni na razpolago dejanskih podatkov, izračuna tako, da se na skupni promet z vračunanim DDV po stopnji 19% uporabi preračunana davčna stopnja iz 37. člena tega pravilnika.

V obračunu dnevnega iztržka morajo biti razvidni podatki o številkah računov (od... do...), ki so zajeti v obračunu.

(3) V knjigo izdanih računov se ločeno vpisuje tudi podatki o iztržku, za katerega po petem odstavku 63. člena tega pravilnika niso izstavljeni računi po 35. členu ZDDV, se pa zanj sestavi poseben obračun iztržka.

(4) V knjigo izdanih računov se vpisujejo tudi računi, s katerimi se naknadno popravlja obračun DDV.

(5) V knjigo izdanih računov se računi, izstavljeni po 35. členu ZDDV osebam, ki niso davčni zavezanci, lahko vpisujejo na podlagi dnevnega zbirnika.
 
 

                           109. člen  (knjiga prejetih računov)
 

(1) V knjigo prejetih računov (P-RAČ) se vpisujejo podatki, kot sledi:  - velja od 01/07/2001 (Ur.l 22/2001)

1. v stolpec 1 se vpiše zaporedna številka knjižbe;

2. v stolpec 2 se vpiše datum knjiženja, v stolpec 2a pa datum prejema knjigovodske listine;

3. v stolpec 3 se vpiše številka knjigovodske listine;

4. v stolpec 4 se vpiše datum knjigovodske listine;

5. v stolpec 5 se vpiše ime in sedež oziroma stalno prebivališče dobavitelja;

6. v stolpec 6 se vpiše davčna številka dobavitelja; v primeru, da je dobavitelj iz tujine ter v primeru, ko dobavitelj ni davčni zavezanec za DDV, se davčna številka ne vpiše;

7. v stolpec 7 se vpiše vrednost računa z vračunanim DDV, znesek vračunanega DDV izkazanega na računu se razporeja v stolpca 9 in 10;

8. v stolpec 8 se vpiše vrednost računa na katerem ni zaračunan DDV (oproščen promet);

9. v stolpec 9 se vpiše podatek o skupnem znesku vstopnega DDV, ki se sme odbiti in je izkazan na računu, ta znesek se razporeja v stolpce 11, 12, 13.a, 13.b, 15, 16 ter 18;

10. v stolpec 10 se vpiše znesek vstopnega DDV, ki se ne sme odbiti;

11. v stolpec 11 se vpiše znesek DDV, obračunan po 8% stopnji od nabav na domačem trgu, ki se sme odbiti;

12. v stolpec 12 se vpiše znesek DDV, obračunan po 19% stopnji od nabav na domačem trgu, ki se sme odbiti;

13. v stolpec 13a se vpiše znesek DDV, zaračunan pri uvozu, ki se sme odbiti (po 8% stopnji);

14. v stolpec 13b se vpiše znesek DDV, zaračunan pri uvozu, ki se sme odbiti (po 19% stopnji);

15. v stolpec 14 se vpiše davčna osnova od nabav od davčnih zavezancev, ki nimajo sedeža v Sloveniji;

16. v stolpec 15 se vpiše znesek DDV po 8% stopnji od nabav od davčnih zavezancev, ki nimajo sedeža v Sloveniji, ki se sme odbiti;

17. v stolpec 16 se vpiše znesek DDV po 19% stopnji od nabav od davčnih zavezancev, ki nimajo sedeža v Sloveniji, ki se sme odbiti;

18. v stolpec 17 se vpiše podatek o osnovi za obračun pavšalnega nadomestila;

19. v stolpec 18 se vpiše znesek pavšalnega nadomestila, obračunanega po tretjem odstavku 46. člena ZDDV, ki se sme odbiti.
 

(2) V knjigo prejetih računov se vpisujejo tudi računi, s katerimi se naknadno popravlja vstopni DDV.

(3) V knjigo prejetih računov se lahko zbirno z internim dokumentom knjižijo zneski, ki so zaračunani na dokumentih, ki niso podlaga za odbitek vstopnega DDV (na primer bančne provizije, poštni stroški ipd.), ki jih zaračuna davčni zavezanec za opravljen promet blaga in storitev.
 

                           110. člen (zaključek knjige prejetih in knjige izdanih računov)

(1) Zneski, vpisani v knjigah izdanih in prejetih računov se za vsako davčno obdobje seštejejo in uporabljajo za sestavljanje obračuna DDV.

(2) Knjige prejetih in izdanih računov se za vsako davčno obdobje zaključijo na način, kot to določajo računovodskimi predpisi za zaključevanje drugih poslovnih knjig.
 
 

57. člen zakona (hramba dokumentacije)

(1) Davčni zavezanec je dolžan hraniti vso prejeto in izdano dokumentacijo, še posebej pa: prejete in izdane račune, dokumente o popravkih računov, dokumente o
opravljenem izvozu in uvozu, finančno dokumentacijo, dokumente, na podlagi katerih je uveljavljal oprostitev DDV, obračune DDV in vse druge knjigovodske listine,
ki se kakorkoli nanašajo na promet blaga in storitev oziroma na uvoz blaga in so pomembne za obračunavanje in plačevanje DDV, najmanj 10 let po poteku leta, na
katero se te listine nanašajo.

(2) Ne glede na prejšnji odstavek je davčni zavezanec dolžan dokumentacijo, ki se nanaša na obdavčevanje nepremičnin po tem zakonu, hraniti najmanj 20 let po
poteku leta, na katero se nanaša.

(3) Osebe iz prvega in drugega odstavka 45. člena tega zakona so v obdobju iz prvega odstavka tega člena dolžni hraniti vse dokumente, ki so jim bili izdani v
povezavi s prometom blaga oziroma storitev, ki jim je bil opravljen ter uvozom blaga.
 
 
 
 

                           111. člen pravilnika (hramba dokumentacije)

Dokumentacija iz 57. člena ZDDV se lahko hrani tudi na mikrofilmu oziroma na drugem mediju, vendar tako, da jo je mogoče kadarkoli
prikazati na zaslonu ali jo izpisati.